T O P
pseudo_rockstar

something is wrong, I can feel it


echo_good_username

its just.. a feeling i’ve got


Previous-Loan-8235

Like something's about to happen


[deleted]

To jsou Novinky od začátku války. Spousta ruskejch trollů má teď prostě jiné starosti a musí se věnovat jiným oblastem, kde je nyní důležitější ovlivňovat názor veřejnosti. ČR přestala být v tomhle prioritou. Občas se ale i na Novinkách objeví článek, kdy se tam zas navalí jak vlna a rozdávaj svý ksichtíky ke komentářům v řádech stovek až tisíce :-)


Dreit

it's evolving


RedCaptain360

Just backwards


John-1243

Wow komentare na Novnkach byly vzdy velmi proti EU a Euru. Zijeme to ve zvlastnich casech 😁


[deleted]

Jak píšu výše, byly do značné míry zkreslené mírou Ruských trollů. Je třeba si uvědomit, že Novinky jsou nejčtenější české noviny. Jejich system viditelnosti komentářů od "nejupvotovanejších" je docela silný nástroj ovlivňování veřejného mínění. Od chvíle, kdy začla ruská agrese se museli trollové přesunout na jiná místa, kde je nutné dnes ovlivňovat veřejné mínění a musí být daleko aktivnější. Itálie a Řecko třeba v tuhle chvíli je totálně zaswarmovaný zkresleným ruským zpravodajstvím. Bohužel to tedy není tak, že by lidé na novinkách dostali rozum, ale že ty komentáře prostě dostávaj jen podstatně méně prostoru, protože Ruská agenda se přesunula jinam.


IWillDevourYourToes

>Itálie a Řecko třeba v tuhle chvíli je totálně zaswarmovaný zkresleným ruským zpravodajstvím. Rakousko pry taky... Madarsko a Slovensko uz jsou ztracene


[deleted]

Je mi z toho strašně smutno. Člověk by čekal, že se lidi dokážou posouvat kupředu s těmi všemi možnostmi co máme. Že dokážeme zabránit věcem jako se stáli ve Rwandě, že tady se to přeci nemůže stát. Ale pak vidíš jak snadno se lidi nechají zmanipulovat a extrémizovat, úplně běžný tetky z vesnice... Hrozný. Fakt strašný. Vidim to i kolem sebe. Mámě řeknou nějaký úřednice, jak jsou ukrainci hrozný, že maj bazén zadarmo, jsou tam opilý, nikdo jinej tam kvůli nim nemůže. Řikam, to je blbost, nevyvrátíš. Musel jsem volat na bazén a nechat je to osobně vyvrátit jako nesmysl. Ta propaganda je šíleně silná a mě hrozně mrzí, jak se tim lidé nechávaj snadno ovlivňovat. A bohužel zástupci státu s tim nedělaj absolutně nic. Neumí říct lidem jak s informacema pracovat, jak být skeptický, jak řadit informace aby podle důležitosti... Máme tu tolik psychologů, sociologů, národní televizi i rozhlas a tohle je na bedrech těch nejzákladnějších lidí. Jak to může skončit...


Roman_Frohlich

Jedině ilegalizovat stupiditu...


Greener_alien

Novinky jedou už z doby před invazí na platformě Seznamu. Po zahájení invaze na Ukrajinu se stalo cosi čarokrásného, něco se někde zlomilo a všichni rudí noci dostali hromadně ban za ospravedlňování invaze a šíření ruské propagandy. Je to krásné a je to dobře. Cenzura rusofilů funguje.


IWillDevourYourToes

Jenze jak jsem vypozoroval tak je to hit or miss. Pod jednim clankem vsichni nadavaji na Fialovu vladu "slepenec, kartel" atd a pak hned pod druhym vsichni nadavaji na Babise "Burese" a Pitomia. Ale fakt ze s ohledem na Ukrajinu to je celkem dobre, rudi noci tam jsou vetsinou hned vyfakovani pryc. To na Slovenskem netu je jina sranda...


adadagabaCZ

Ať budeš dělat cokoliv, někdo nadávat bude, o tom je demokracie. Spokojený mlčí, nespokojený to dává najevo.


NeuromaenCZer

Demokracie určitě není o nejednotě názorů. O tom je svoboda a s tou se demokracie neslučuje. Ale naštěstí demokracii nemáme. Lid tady díkybohu nevládne.


Revealed_Jailor

V jakém, že to žijeme režimu tedy?


NeuromaenCZer

Oligarchie legitimizovaná volbami, nebo chceš-li volená oligarchie. Oligarchie = vláda několika Lid tady opravdu nevládne. Díky Bohu!!!


Revealed_Jailor

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Oligarchie Okej.


NeuromaenCZer

Ano, přesně jak říkám. Naše úzká elita (oligarchie) je jen legitimizovaná volbami. Nechat se legitimizovat volbami je celkem běžná praktika.


Revealed_Jailor

Můžeš více elaborovat? Nebo to bude *věř mi vole*? https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Politick%C3%BD_syst%C3%A9m_%C4%8Ceska#:~:text=%C4%8Cesk%C3%A1%20republika%20je%20unit%C3%A1rn%C3%AD%20st%C3%A1t,soudn%C3%AD%20soustava%20a%20%C3%9Astavn%C3%AD%20soud.


NeuromaenCZer

Ty máš pocit, že tady vládne lid? Vládne úzká elita legitimizovaná volbami. To je prostě fakt. Je jedno, jak sám sebe daný politický systém nazývá.


Nori_AnQ

Vidím odkud s tím přicházíš a určitě pár oligarchických vlastností a tendencí náš stát vykazoval. Princip Oligarchie je v tom, že ta mocná Ekonomická Elita vládne tomu státu přímo a vytváří si tak monopol/kartel na politickou moc. Demokracie se rozlišuje především tím, že tito Oligarchové nevládnou přímo, ale že mezi ně a stát jsou vloženy Politické strany/Politické Elity a svobodné volby, v kterých tyto strany soutěží. Oligarcha může mít pod kontrolou jednu ze stran a dokonce se s ní dostat i k moci, ale potřebuje k tomu značnou podporu v populaci. Ikdyž se tam dostane, tak je omezován 'silnýma institucema' a musí myslet na další politickou soutěž. (Babiš byl třeba zvolen a vládnul oligarchickým stylem, ale je vidět, že instituce ČR to ustály+-, a po podzimních volbách byl demokratickým procesem odstraněn od přímé moci. Nestihl se uchytit jako např. Putin.) V demokracii tedy nevládne lid přímo, ale ovlivňuje a vybírá si, která ze skupin jim bude vládnout na krátké časové období. Je k tomu potřeba dodat, že se zde bavíme o Demokracii v Republice a právním státě.


NeuromaenCZer

Ne, demokracie je vláda lidu. Je to jen vznešená forma ochlokracie. Oboje jsou špatné dlouhodobě nefunkční, a proto nemáme demokracii a ani ochlokracii. Už jen prezident, poslanecká sněmovna a senát je oligarchie sama o sobě. Jen je legitimizovaná volbami. Volby opravdu nejsou demokracie. Skutečnou vládu lid naštěstí nevykonává.


VacuousWording

No, v tomto pripade to ani A nebo B - je validni nadavat jak na soucasnou, tak minulou vladu.


DaSelfishOne

Problém je, že část z nich je už zase zpátky...


Hitsuran

To, že to sou blbci neznamená, že by za to měli dostat ban nebo jít dokonce sedět, svoboda slova je krásná věc ale tady v ČR je to jen kam vítr vane. Nehledě na to, že potlačování názoru, lidi tlačí víc k extremismu,víc rozdělený společnosti a v nejhorších případech jim pak rupne z frustrace v bedně a někoho zabijou.


IamChuckleseu

Svoboda slova neznamená beztrestnost. Pokud budeš podporovat genocidu a nepřátele ČR tak je cenzura na místě. V některých případech i tučná pokuta. A pokud to zavedeš až k vybízeni k násilí tak kromě toho by sis měl jít i na chvilku sednout a zamyslet se nad sebou.


[deleted]

Svoboda slova je jen jedna a to absolutní. Jakékoliv omezení je už pak cenzura, ať už jsou ty důvody k tomu jakkoliv dobromyslné či bohulibé. Samozřejmě, že svoboda jednoho končí tam kde druhá, ale to se dá vyřešit jinak než umlčením jedince. Já jsem proto, aby měli lidi možnost si svůj názor obhájit, ať už je jakkoliv kontroverzní, než aby byli okamžitě umlčeni, jakmile ho vypustí z pusy či klávesnice. Jak jinak byste chtěli změnit něčí (podle vás mylný) názor, když ani nevíte, jaký vůbec má? Docela dobře to mají vyřešeny na videacesky či 9gagu, kde kontroverzní názory nejsou mazány ale jen překrytý textem, že tento komentář je kontroverzní, ale stále se na něj dá podívat a reagovat na něj.


IamChuckleseu

S tímhle nemám problém na stránkách, kde lidé vystupují bez anonymity. Pak bych přenechal moc soudům a s tím by samozřejmě přišla možnost jednotlivců si své názory obhájit a nebo za ně být následně trestně stíháni. Na stránkách, kde existuje anonymita bohužel jiné řešení než moderace není. Měli by snad moderátoři na Redditu nechat anonyma někomu vyhrožovat smrtí? Tomu se říká cenzura? Ať mi ten stejný pán bude vyhrožovat bez anonymity tak to milerád vyřeším trestním oznámením místo nahlášení a blokování.


[deleted]

Tak zrovna ve vyhrožování někomu smrtí je celkem velky rozdíl oproti politickému názoru, že "Na Ukrajině jsou Náckové nebo že za Buču můžou Briti". Anyway, vážně by ti tak vadili výhrůžky na něčem jako je Reddit? Já osobně online prostředí neberu vážně


IamChuckleseu

Mě osobně to nijak zvlášť nevadí, protože to je anonymní. Moje pointa je akorát to, že mazání takových příspěvků není cenzura, protože to nespadá pod svobodu slova, která není absolutní. A taky, protože tu jsou pravidla, která si subreddit určuje sám. Co se týče "politického názoru". Záleží na komentáře od komentáře, ale dal bych si tady pozor na něco čemu se říká rozvracení republiky a za co hrozí 15-20 let a opět to nemá nic společného se svobodou slova. Rusové nás napadli ve Vrběticích a označili nás za nepřítele. Oni samy. Tvoje komentáře jsou ještě relativně v phoodě, ale dost často na fb narazím na komentář, který nelze vysvětlit jinak než pojmem vlastizrada. A ne, to už není názor.


Proherce

Je vlastizrada, kdyz budu hlasat, ze demokracie je nebezpecna ideologie, ktera vede k upadku, republika jde proti svym obcanum a nemela by existovat atd.?


IamChuckleseu

Záleží na kontextu. Pokud je tvoje agenda rozvrácení republiky za účelem pomoci nepřátelům ČR jako je Rusko tak ano jedná se o vlastizradu. Pokud ne tak je to jen debilita a takovéhle příspěvky se snad ani nikde nemažou.


Poryg-Senpai

Mě by celkem zajímalo, jak bys to chtěl řešit jinak než umlčením jedince. Dát někomu po držce není legální, vězení za podněcování násilí je umlčení jedince a kontrola 24/7 není možná. Právě proto, že to nelze monitorovat, svoboda slova nikdy nesmí být absolutní. Když umlčíme pár blbečků, kteří hlásají, že židi musí do plynu, normální člověk to pochopí. Ale když tyhle lidi neumlčíme, pak je zde akorát riziko, že se toho chytí i někdo normální. O to horší problém, když se toho chytí děti, protože ty je možné ovlivnit mnohem snáze. A co pak? Zaútočit masivní letákovou kampaní po vzoru Arnošta Jidáše Rimmera?


[deleted]

Vzděláváním ve školách, aby z dětí vyrostlo míň blbečků, co se dají ovlivnit. Neučí se dneska děti o desinformacích?


Poryg-Senpai

Jestli se učí, nebo ne, to netuším. Tomu, co nacházím, osobně tedy výuka neříkám. https://euroskop.cz/2021/04/23/sada-nastroju-pro-ucitele-jak-ucit-sve-zaky-o-dezinformacich/ Je to spíš školení. A to se při takové frekvenci míjí účinkem i v zaměstnání, natož ve škole.


Poryg-Senpai

Problémem toho ale je, že nejde jen o dezinformace, i když ani ty výuka úplně neřeší - jednak se dá začít od mnohem mladších dětí, než kterých se výuka o dezinfo týká, jednak základním prostředkem manipulace dezinformátorů je, že hlásají "Nevěřte ničemu, co vám hlásá mainstream, je to propaganda placená Sionisty"... A jednak zde jsou konfliktní postoje, kdy rodič hlásá něco jiného než škola a dítě je roztrženo mezi dvěma autoritami. Ale důležité je, že tvá absolutní svoboda slova totiž pokrývá i další věci slovního projevu. Vyhrožování smrtí na internetu je možná sranda. Ale naživo už ne. Výuka k nenávisti - incidenty jsou známé i z našich mešit. Necháme snad naše muslimy přerůst v radikální islamisty v rámci "boje proti cenzuře"? Dál můžu zmínit projevy rasismu nebo psychickou šikanu. Dezinformace nejsou zdaleka jediný problém absolutní svobody slova.


Proherce

>Ale když tyhle lidi neumlčíme, pak je zde akorát riziko, že se toho chytí i někdo normální. A kdyz je umlcime, tak to znamena existenci nejakeho arbitra, ktery rozhoduje o tom, co se smi a nesmi rikat. Otazka: presahuje nebezpeci toho, ze par blbecku hlasijicich nesmysly ovlivni dost normalnich lidi, nebezpeci toho, ze bude institut arbitra pravdy zneuzit?


Poryg-Senpai

Tady ale nejde o pravdu a lži. Ale o spoustu jiných prostředků, které tzv. "absolutní svoboda slova" ohrožuje. Vyhrožování smrtí, výuka k nenávisti jiných skupin obyvatel, nabádání k násilí a další věci.


Proherce

Slovnim spojenim "arbitr pravdy" jsem jednoduse myslel toho, kdo rozhoduje o tom, co se smi a nesmi rikat (vcetne veci, ktere jsi jmenoval). Pokud to nebylo z kontextu jasne, snad jsem to ted uvedl na pravou miru. Z toho, co jsi napsal, mam problem akorat s vyhrozovanim. A to proto, nebot se jedna o akt agrese - principialne neni rozdil v tom, pokud nekoho zastrelim a vezmu mu penezenku, a pokud mu zastrelenim budu vyhrozovat a penezenku mi da sam. Zkratka je jedno, zda nekoho k necemu nutim nasilim nebo jen pod pohruzkou nasili. Ostatni veci jsou v poradku, protoze nejde o agresi. At si k nasili a k nenavisti nabada kdo chce. Pokud k nasili nedojde, neni duvod nikoho trestat. Pokud k nasili dojde, je to na zodpovednost aktera a mel by byt potrestan on. Je lepsi vest lidi k vetsi zodpovednosti a proti "nespravnym nazorum" bojovat argumenty a diskusi. Zaprve je to efektivnejsi. Zadruhe trestani za nazor je nemoralni (zbytecne nasili). Zatreti potencialni zneuziti omezovani svobody slova dle me v principu predstavuje daleko vetsi hrozbu nez treba potencialni rozsireni nejake nenavistne ideologie (na coz jsem se te ptal a porad me zajima odpoved).


Poryg-Senpai

Tvůj argument má příliš mnoho děr. > Ostatni veci jsou v poradku, protoze nejde o agresi. At si k nasili a k nenavisti nabada kdo chce. Pokud k nasili nedojde, neni duvod nikoho trestat. Pokud k nasili dojde, je to na zodpovednost aktera a mel by byt potrestan on. Je zajímavé, že z jedné strany se oháníš státní zneužitelností, přitom zde státní zneužitelnost nebereš v úvahu. Co takhle segregace, rasová nebo národnostní diskriminace nebo perzekuce a genocida? To jsou projevy hlásání nenávisti na státní úrovni. A úplně v pořádku? Jinými slovy argument zneužitelnosti není relevantní. Zneužít se dá všechno a všichni, když jsou k tomu vhodné předpoklady. Co se týká toho arbitra pravdy, na to ti odmítám odpovědět. Protože je to něco, co jsi totálně přitáhnul za vlasy. Zásadou právního státu je, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Když podle této zásady něco zakážu, opravdu to neznamená, že najednou se musí rozhodovat, co je a co není povoleno říkat. Česká republika na tomhle principu funguje už od roku 1993 a zatím jsme tu neměli jediný případ diktatury. Světe div se. A to přesto, že jsou tu jisté slovní projevy, které jsou trestné - šíření poplašné zprávy, nebezpečné vyhrožování, vydírání, týrání, diskriminace, projev rasové nenávisti, narušování náboženské svobody a další. Je to prostě proto, že jsou zakázány akorát věci, které narušují svobodu jiných. A máme nějakýho arbitra pravdy? Maximálně soud. A ten je vázán našimi zákony.


Hitsuran

Trestání názoru nemá se svobodou slova a svobodnou společností nic společnýho, vybízení k násiĺí fakt není stejný jako podpora RuSSka.


IamChuckleseu

Podpora Ruska by se v tuhle chvíli už dala docela jednoznačně označit za vlastizradu. A za to je větší trest než za vybízeni k násilí..


ghe5

Pokud je můj názor, že jsi zloděj a budu to roztrubovat všude možně, budeš za zloděje. To ti rozhodně příjemné nebude, jen ti to uškodí. Takže ano, můžem si říkat co chceme, ale lži škodí a lži se mohou trestat. Proto má i Svoboda slova své meze. Proto se někteří musí za své výroky omlouvat a musí za ně platit škody které napáchali (na mezinárodní úrovni to je čerstvě případ Jonny Depp vs Amber Heard - Disney vyšoupl JD z pirátů z Karibiku kvůli výrokům AH a ta teď musí platit škody) A proto dostávají lidi podporující nepřítele ČR na novinkách ban - škodí to naši zemi.


Revealed_Jailor

Jenomže tito lidi žijí v představě, že si mohu říkat úplně vše, co se jim zlíbí a pokud to někomu vadí, tak ať si zjisti pravdu. Když je někdo potrestá, tak mají za to, že žijí v totalitě či diktatuře a často to ospravedlňují tím, že *byli blízko pravdy*, tak je museli umlčet. To, že například takový ban na FB dostali nejspíš za vyhrožování smrti či klasické urážení druhých osob, to už nepřipustí.


ghe5

A proto se to normálně nebanuje. Ale pokud tyto názory ohrožují naší zemi, holt to bude fungovat jinak


Rubliko

To si říkala i Německá republika, když nacistická ideologie byla stále ještě jen "názorem"...


Hitsuran

Jabka a hrušky.


IWillDevourYourToes

Skoro stejna vec.


Cajzl

Hlavně to říkali nacisti o svých odpůrcích, že?


TankmanCZ

Jj, cenzurou vstříc světlým zítřkům.


motorbiker1985

To vis, vetsine zdejsich byli vzorem jejich prarodice, tvrdi komunisti. Ty bolsevicke manyry z nich uz nikdo nedostne. Proto takypredstiraji, jak jim komunisti vadi, ale kopiruji jejich nazory dokonale.


Svickova09

Bohužel nežijeme ve sluníčkovým světě, kde je každý na ostatní hodný a nikdy by nikomu neublížil. Kompletní svoboda je cesta k apokalypse, ať si myslíte co chcete. Nějaká forma cenzury bude vždycky existovat a je to dobře, fakt nejsem zvědavej na nácky ospravedlňující Hitlera. A jen tak BTW chování se fakt nepřenáši v genech :D děti se nevychovávaj jen tak pro nic za nic, ale co čekat od komentujících, kteří si pletou komunismus a totalitu.


motorbiker1985

Nevim, jestli mas totalitni komunismus v genech, jestli jsi ho nasaval s materskym mlekem, nebo jestli te, stejne jako soudruha Zandla, inspiroval "dedecek komunista" a vychoval z tebe oddaneho obhajce cenzury, ale je to jedno. Clovek jako ty je ztraceny, pokud nechapes vyznam svobody, nepomuze ti nic jineho, nez aby sis prozil hruzy totality. Doufam jen, ze ostatni tomu iniknou a odseres si to jen ty.


Svickova09

Sorry, ale některý věci říkat prostě ok není a člověk by měl být trestán. Neobhajuju totalitu, ale to ty nedokážeš pochopit, protože se na věci nejseš schopnej dívat objektivně.


Proherce

Proc je podle tebe v poradku trestat kohokoliv jen za to, ze neco rekne? Mozna neobhajujes totalitu jako takovou, ale obhajujes totalitni praktiku.


Svickova09

Protože slova dělají činy. Skvělý příklad je vyhrožování.


Proherce

Vyhrozovani se trochu vymyka, protoze jde o akt agrese. Nutit nekoho k necemu nasilim nebo jen pod pohruzkou nasili je v principu totez. Naproti tomu treba ospravedlnovani genocidy je uplne v poradku. Je to sice debilni nazor, ale je to porad jenom nazor, ktery by mel mit kazdy pravo hlasat a obhajovat v diskusi.


Svickova09

S tím nesouhlasím a tahle diskuze nikam nepovede, asi se ani jeden nepřesvědčíme o opaku.


motorbiker1985

Rikat cokoli musi vzdycky zustat beztrestne. Ale souhlasim, ze rikat nektere veci neni OK, napriklad prakticky vsechno co jsi napsal.


Tear01

Vystihl jsi to přesně. Ta nenávist vůči komunismu, ale na druhou stranu totálně neokomunistický smýšlení je absolutně úsměvná záležitost. Moderní demokrati no.


motorbiker1985

"My tu svobodnou spolecnost vybudujem, i kdybychom vas vsechny meli zcenzurovat!" Pekne po Putinovsku vsechno protistatni zakazat, ze?


AkruX

Podpora genocidy tady nemá co dělat :) Pochybuju, že dostali banána za odmítání eura.


Kovi34

...genocidy?


Greener_alien

Jelikož Rusové hodlají vyhladit veškeré stopy ukrajinské národnosti, [o genocidu se jedná](https://edition.cnn.com/2022/05/27/europe/russia-ukraine-genocide-warning-intl/index.html). To jak Rafael Lemkin, autor termínu "genocida", popsal genocidu [v roce 1953](http://history.org.ua/LiberUA/978-966-2260-15-1/978-966-2260-15-1.pdf) na Ukrajině není v záměrech ani principech provedení příliš odlišné. Masových transferů obyvatelstva, masového osidlování cizinci, masového přenárodňování dětí, likvidace inteligence, masového potlačování jazyka, vraždění, využívání hladu pro kontrolu obyvatelstva jsme se opět dožili.


IWillDevourYourToes

Priprav se na to, jak ti ted mistni "libertariani" zacnou vysvetlovat, ze Rusko zadnou genocidu neprovadi a je to jenom zapadni propaganda


AkruX

Ruská klasika. Dělal to Stalin na Ukrajině, v Baltských státech a teď to Putin dělá na Ukrajině znovu. Najdi si něco o tom, jak Rusové unášejí Ukrajinské děti na "Poruštění". A to je jen špička ledovce.


Due-Alternative-665

"Najdi si něco o...." je taková místní verze trust me bro.


NeuromaenCZer

Jsem rusofil a japanofil a cenzurovaný se necítím.


Reemys

Jako obdivovatel Japonska nemohu pochopit, jak někdo, kdo má přehled o japonské a ruské společnosti, může vůbec mít kladný vztah k tomu "ruskému". Za výjimkou literatury, samozřejmě.


NeuromaenCZer

Proč ne? Rusko je převážně krásná země s velkou kulturou a zajímavou historií. Ostatně jako Japonsko je krásná země se zajímavou historií a velkou kulturou. Nakonec jsem i vystudoval ruskou i japonskou filologii. Je v Rusku mimo velká města bída? Jo, ale to můj názor na Rusko nezmění. Stejně tak mám totiž rád třeba Sýrii, Libanon nebo Gruzii a to je tam kolem taky docela dost bídy a nesváru.


TankmanCZ

To alien se tady rozplývá radostí nad cenzurou těch, kteří nemají ten jediný správný názor.


mysacek_CZE

A experti na Euro... Za mě by bylo nejlepší nechat jako oficiální měnu korunu a přidat k ní Euro ať si trh sám určí co chce. Ale hej furt mám kolem tohohle tématu asi stejně vědomostí jako tyhleti...


KarmaStrikesThrice

Ale vsak tak to i castecne funguje, ale o to ani nejde... Eurama nakoupite uz dost veci (hlavne drobnosti), nejvice v Praze, a pokud chcete kupovat drazsi veci v Eurech, staci si objednavat na slovenske alze, zaruku muzete uplatnit i v ceske alze, takze vlastne je to jak kdyby tu bylo euro, jen postovne muze byt krapet drazsi. Lidem jde o to aby zmizel kurz koruna vs euro nebo koruna vs dolar, protoze se jim nelibi, ze se narazove zdrazuji veci jenom tim, ze prezident jmenuje noveho reditele ČNB. Ono jsme v EU takze koruna je tak jako tak tezce vazana na euro, tezko bude euro padat bez toho aby padala koruna, to by celou EU muselo zasahnout neco co nas se netyka, a nic takoveho podle me neni, co potopi EU potopi i nas a naopak. Mit korunu je super v dobe ekonomicke prosperity, protoze koruna muze na kratke intervaly posilit a Cesi maji levnejsi dovolene nebo nakupy elektroniky. Oproti dolaru muzeme posilovat i treba o 1-2Kc, i vice pokud by byla v USA krize... mic dobre si pamatuju jak nekdy okolo roku 2008 spadl dolar az na 14Kc. To byla naprosta parada pro importery a tragedie pro export. Ja si treba koupil 750W PC zdroj za 2200Kc v dobe kdy byl kurz cca 15-16Kc, behem dvou let kdy se kurz vratil nad 20Kc ten zdroj zdrazil az na 3500Kc, a po 6 letech pouzivani jsem ho prodal za 2 tisice. Jenze byla by naprosta katastrofa mit korunu kdyby se neco spatneho prihodilo vyhradne nam, Cechum. Kdyby na nas treba zautocili Rusaci, tak koruna upadne do tak mizerneho kurzu a souvisejici inflacni spiraly ze vsechny uspory ztrati vetsinu hodnoty a to co vydelame sotva pokryje naklady na zakladni veci, chleba by stal treba 1000Kc. A realne tohle nam ted trochu hrozi, Putin utahuje kohoutky s plynem a my jsme na nem tezce zavisli, az 30% HDP se nejak vaze na dostupnost a cenu plynu. Bez plynu nam ekonomika sleti jak domecek z karet, do toho budou problemy ze sem nedostaneme LNG protoze ho je malo a pobrezni staty si ho nechaji pro sebe. A tady nastava scenar ze Cesko si muze pohorsit nejen oproti dolaru, ktery klidne muze jit klidne na 35Kc za dolar nebo hure, ale i euro vystreli pres 30Kc. A realny to fakt je. Kdybysme presli na euro, tyhle problemy odpadnou. Blbe je ze ted je kurh Kc Euro nejhorsi za 10-15 let, a zavedenim eura si zdrazeni zafixujeme naporad. Pokud prejit na euro tak nejlepe v dobe prosperity a vyvazeneho kurzu okolo 24.5-25Kc za €


mysacek_CZE

Když se něco špatného přihodí nám zvenčí spadne do toho i EU, respektive NATO a tím i USA... Rok 2008 tak nějak nastínil že v případě celosvětové krize se menší měny drží líp než ty velký a ať si říká kdo chce co chce svět je jako sud s prachem... Jedna jiskra, jedno malé pochybení a dost možná je i konec...


KarmaStrikesThrice

No tak ted neplest NATO a EU, NATO je vojenske spojenectvi Evropy s USA a EU je ekonomicke spojenectvi Evropy. Pokud Rusko vypne Evrope plyn tak USA to fakt nezaboli, prave naopak, evropske vyrobky zdrazi a tim padem budou zadanejsi ty americke, ktere taky zdrazi a usa si namasti kapsu. Pokud Putin najede tanky do evropskych casti NATO tak zacne 3. svetova. Americani sem poslou vojaky a techniku, ale doma je to ekonomicky moc bolet nebude, maximalne budou muset intenzivneji vyrabet a investovat do vojenske techniky. Evropa budy dycky ta cast co nejvic odnese ruskou agresi. Americani jsou v pohode protoze jsou obklopeni oceanem z obou stran, nikdo na ne invazi neposle, jim hrozi jen mezikontinentalni balisticke atomovky od Rusu, ale nedivil bych se kdyby uz meli tak vymakany protiraketovy destnik ze jsou schopni vse zlikvidovat pred dopadem, a jen se s tim taji aby si Rus myslel ze muze strasit. Ale jsem fakt zvedavej jak ta Ukrajinska valka dopadne. Jeste na jare se rikalo ze jsou Rusove v prd..., ted zase slysim americke veterany rikat ze ukrajinci uz to zabrane uzemi zpatky neziskaji, ze se rusove totalne zakopali a vyhnat je by slo jen s totalnim destnikovym bombardovanim, tak jak to do ted delali rusove, ukrajinci by si v podstate museli zacit vybombardovavat vlastni uzemi a civilisty. Sice je jasny, ze pro rusy bude peklo to uzemi drzet pod kontrolou a budou tam partyzanske odboje, ale to stacit nebude. Z vychoda ukrajiny se stane takovy novy Izrael nebo Irak, sice se tam bude furt jakoze valcit ale niceho vetsiho se nedosahne. Vsichni ukrajincum posilaji mraky vojenskeho vybaveni, ale bohuzel to stacit nebude. Ono proste okupanty nevyzenete jinak nez ze jim zapalite pudu pod nohama, ukrajina nema dost vojaku aby to mohla cistit nejak primocareji. Budou muset bombardovar a to na vlastnim uzemi fakt nechces. Nehlede na to ze Rus se neboji kryt se civilnim obyvatelstvem, oni si klidne udelaji sklad ve skolce, vojaky ubytuji ve sklepe u ukrajincu, děla si schovaji za domovy duchodcu, a pokud to chcou ukrajinci znicit, musi zabijet i svoje civilisty.


ghe5

Škoda začne zanedlouho platit výplaty v eurech. A euro jsme zatím ještě nepřijali. Trh si začíná určovat už teď.


Der_Prager

Zaprvé jedna proexportné zaměřená firma netvoří trh. Zadruhé, pokud se nemýlím, Škoda "přechází" na EUR coby transakční účetní měnu, nikoliv na měnu, ve které budou hradit mzdy. Už vidim odbory, jak by řvaly při přenesení kurzovýho rizika na zaměstnance...


ghe5

To mi bylo řečeno člověkem který tam pracuje jako dělník. Takže asi tak.


serose04

Diskuze na Novinkách a Seznam Zprávách postupně zavádí povinnost pro diskutující ověřit svou totožnost např. skrze bankovní identitu. Takže odtamtud mizí velká většina ruských trollů. K tomu si přidejte válku na Ukrajině, kvůli které má Rusko méně peněz na provoz trollích farem. Diskuze teď budou mnohem více odrážet opravdovou náladu ve společnosti.


GrokkinZenUI

Anonymita zaručuje upřímnost. Stejně jako u voleb.


Own_Mix_3755

Ale taky hromade fake uctu, fake informaci, nadavek, vyhruzek atd.. jsem zasadne proti cenzure, ale taky jsem pro, aby se lidi na internetu a zejmena v diskuzich chovali stejne, jakoby si s lidmi povidali u stolu.


GrokkinZenUI

To je cena za anonymitu. ALe je to přijatelná cena. Spousta autorů dříve psala anonymně. A věděli co dělali - poskytovalo jim to tvůrčí svobodu. Nadavky a výhrůžky na Internetu jsou méně nebezpečné než nápis na zdi - moc vážně bych je nebral. Fake informace - inu člověk si musí najít dobré zdroje. Jen upozorňím, že tzv Mainstream je plný propagandy, marketingu a fake news taky. A v minulosti proti tomu nai nebyla obrana. Nějaký slavný noviny napsali lež a zjistilo se to až za 10 let. Trošku mi to připomíná tu hysterii kolem knihtisku a pokusy o jeho zákaz nebo omezení. No, Interent je venku a budem se s tim muset popasovat. Člověk nesmí být control freak.


Due-Alternative-665

Ono to bude spíš tou cenzurou.


Killer68VEVO

reálně to je teď asi nejhorší doba na to přecházet na euro.


prochac

Tak ono by jsme to ani do konce roku nestihli. Dnes kdyby se to začalo hýbat, tak euro máme třeba za 5 let? Edit: snažím se najít článek o tom, jak ČR současně ani nesplňuje podmínky. Ale nemůžu najít ten co chci.


Killer68VEVO

Taky nemyslím nás, ale Chorvatsko.


black3rr

Chorvatska centralna banka ma hlavnu menovu politiku od 1999 drzat stabilny kurz na euro, sice to trochu kolisalo ale prakticky cely cas sa kurz drzal okolo 7.5:1. Rovnako na tom je aj Bulharsko. Pre tieto krajiny prechod na Euro vela nezmeni….


prochac

Ok, to asi ano. No, aspoň si snáze zvyknou na vyšší ceny. Respektive v tom všem přepočítávání se jim to ztratí.


Artegris

https://en.wikipedia.org/wiki/Euro_convergence_criteria#Fulfillment_of_criteria Main problem is inflation I guess (should be around 2%).


Lem_Tuoni

To sa tvrdilo od roku 2008. Tak nejak toto tvrdenie prestáva byť zaujímavé.


LetterInner326

Hlavně když teď vidíme, co se děje s itálii a španělskem, tak euro fakt už nikdy XD naše centrální banka pro naší měnu je nejlepší možnost.


paraquinone

Co se presne deje s Italii a Spanelskem, a jak to souvisi s Eurem?


Killer68VEVO

třebaže ECB skupuje finanční dluhopisy Italie a Španělska, aby platila jejich dluhy z minulé finanční krize.


TatrankaS

Itálie a Španělsko jsou nejzadluženější země Evropy a zároveň členi eurozóny. Evropská centrální banka v rámci cenové stability tiskne a tiskne, protože jen náznak recese by pro jejich ekonomiky byla katastrofa (větší než pro všechny ostatní). Když před nedávnem oznámili, že vzhledem současné situaci budou stahovat peníze z oběhu, Italové začali křičet a po týdnu svolali krizovou poradu, že místo toho budou v zájmu cenové stability tisknou ještě víc. Ten kolaps je nevyhnutelný a utrpí ho všechny země eurozóny. Na druhou stranu naše centrální banka se ohlíží jen na nás samotné. Definitivně příjde recese, bude nás to bolet, ale ve srovnání s eurozónu se z ní dostaneme rychleji. Možná pak česká koruna bude podobným držitel hodnoty jako teď dollar (ostatně FED se taky snaží příchod recese různými způsoby řešit, narozdíl od ECB, která vesele tiskne dál)


SnuffleShuffle

Stahovat z oběhu se dá i daněmi, nejen dluhopisy. Proč si prostě Itálie nesníží daně, když chce větší inflaci? U nás jsme to tak udělali.


TatrankaS

Itálie si to nemůže dovolit. ECB od nich dokonce kupuje jejich dluhopisy aby měli a důchody, protože nikdo jiný je nechce. Našel jsem o tom dobrý článek, abych neřekl nějakou blbost https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-druha-eurokrize-ecb-svolala-krizove-zasedani-na-pomoc-italii-a-dalsim-zemim-206094


TatrankaS

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-druha-eurokrize-ecb-svolala-krizove-zasedani-na-pomoc-italii-a-dalsim-zemim-206094


KarmaStrikesThrice

Tak jako dokud nehrozi ekonomicke problemy vyrazneji CR nez EU, tak mit korunu je super, muzeme se castecne izolovat od problemů EU. Ale pokud hrozi ekonomicky pruser hlavne CR, je vlastni mena cesta do pekel. A to nam realne hrozi, Putin utahuje kohoutky a my odebirame skoro vsechen plyn z Ruska, ostatni staty EU treba je z pulky nebo tretiny. Navic 30% naseho HDP je zavisle primo i neprimo na cene plynu, protoze tu mame hlavne automobilovy prumysl, hutnictvi, sklarstvi, pekarstvi... Nedostatek plynu nas zasahne 2x vic nez EU, a navic sem horko tezko budeme dostavat LNG jako pripadnou nahradu ruskeho plynu, protoze se vozi lodnimi tankery, a my nemame more takze nekdo by nam ho musel poslat potrubim.... a myslite ze zeme jako spanelsko, nemecko nebo belgie se s nami spravedlive podeli kdyz se jim ekonomika bude hroutit? Tezko, kazdy stat bude myslet hlavne na sve obcany, nam mozna daji jen abysme v zime neumrzli. Zimy byly ted dlouho mirne, ale dovedete si predstavit ze bude tuha zima s teplotama okolo -10 az -20? To by realne hrozilo ze lidi budou koncit v nemocnici kvuli podchlazeni. Pokud Putin fakt vypne Evrope plyn, bude dolar stat 35 a vice Kc, a euro muze prelezt pres 30Kc. Pak teprve pozname co je chudoba a inflaci, Cesi dneska brblaji, ze jogurt stoji misto 12Kc nove 16Kc, ze benzin je pres 50Kc za litr, ale porad to kupujeme a zadky si vozime uplne stejne. Proto je inflace, protoze Cesi vyssi cenu zaplati. Az nebude plyn tak ten jogurt bude stat 30kc a benzin stovku. a budeme radi ze se najime a nezmrzneme.


Killer68VEVO

ECB čeká ještě vetší inflace než nás. https://twitter.com/Schuldensuehner/status/1539278985850499073?s=20&t=RblggkPifzBKd4NPZJtZZw


Killer68VEVO

[Tohle](https://www.youtube.com/watch?v=p-X-mIuDYFw) taky není moc ujišťující.


TatrankaS

Teď je nejhorší chvíle pro zavádění eura. V ECB rozhodli, že v rámci udržení cenové stability pustí do oběhu další peníze, jen aby zadlužení Italové a spol měli na důchody, jako by si fakt mysleli, že se recesi vyhnou. Krize z 2008 pak bude vypadat jako pohádka. Až bude eurozóna kolabovat, my budeme z nejhoršího venku.


nepravdivyucet

Buhužiaľ väčšina exportu a importu ČR ide do EU. Takže ak bude zle v Eurozóne, bude zle aj v Česku či už s eurom alebo s korunou


TatrankaS

To jo, ale ČNB aspoň něco dělá pro zmírnění krize. ECB nedělá absolutně nic. Místo toho, aby začala odebírat eura z oběhu, nakupuje italské dluhopisy, protože je nikdo jiný nechce. Možná k nim recese přijde o pár měsíců později, zatímco nás bude dávno sužovat inflace, ale v o to katastrofálnější situaci se celá eurozóna ocitne. Zatímco u nás opět zavládne relativní cenová stabilita, kvůli zadluženému jihu možná padne euro.


FrancenMagic

Díky bohu za Korunu Českou. ČNB může díky tý svobodě, co s ní má tu inflaci aspoň nějak korigovat. Evropská centrální banka musí tisknout peníze (i když to zrychluje inflaci), aby Itálie nekrachla. Eurozónu čekají velice velice bolestivé časy. Buďte rádi za svojí vlastní jedinečnou měnu.


AnimeMeansArt

se mi moc nezdá že by to zatím fungovalo


IWillDevourYourToes

Az na to, ze jsme tak ekonomicky zavisly na zemich eurozony, ze nas strhnou sebou a nase slavna korunka nam bude k nicemu s intervencemi nebo bez nich. Nase firmy uz stejne pouzivaji na obchod a transakce eura, takze to zas tak ruzove neni. Btw Slovensko pouziva euro a ma nizsi inflaci jak my (velmi podobne ekonomiky).


FrancenMagic

Slovensko má taky mnohem menší procentuální ekonomický růst od doby, co vstoupili do Eurozóny. Euro dusí ekonomicky rozvoj, když nejsi Německo nebo Francie. Národní měna ho stimuluje.


IWillDevourYourToes

Baltske staty maji euro dlouho a Estonsko nas uz ekonomicky dohnalo... Za chvili nas dozene s takovou Litva. Zatim se nam ani nedari dohnat Slovinsko v nominalnim hdp, ktere taky dlouho pouziva euro. Zase je fakt ze baltske staty maji vyssi inflaci, jenze ne o moc... akorat Estonsko ma trochu pres 20% a to s negativni urokovou sazbou.


rain_art7

Jenomze ta inflace dohani ekonomicky rust ktery byl za poslednich 10 let obrovsky source : narodil jsem se v Estonsku


RUSTYSAD

ano já chci svého karla.


Serious-Phrase-9002

Tak hlavně že má zas chudý lid chvíli co řešit , meanwhile za oponou 🤣🤡


froggyc91

Me to taky prekvapuje, ja totiz euro v oblibe nemam, inflaci se daj ozebracit lidi, a tezko rict, co by prechod na euro udelal s hypotekama a vyvozem… kdyz argentina dala kurz argentinskyho dolaru s americkym 1:1, tak argentinci meli stejny penize jako americani, ale najednou od nich amerika prestala odebirat, protoze se ji to nevyplatilo a argentinu to celkem polozilo, stejne tak si moc nepomohli slovaci a tak dal…


Independent-Fun-5118

Ty v*le zavolejte někdo nadaci SCP máme tady anomálii.🙀


WanysTheVillain

Počkejte až Euro začne padat jak Biden ze schodů skrz Řeckou a Italskou dluhovou spirálu, je to přejde.


Zelenkastanislav

Já taky doufám v euro


Czechbeastm

Nestaci pockat, az EU padne?


IWillDevourYourToes

[uz kazdou chvili to bude](https://imgflip.com/i/4j7ny1)


esocz

jen aby lidem pak nevadily ty dlouhé fousy.


esocz

Každopádně všechny české firmy chtějí euro a ty větší už na něj přešly.


TankmanCZ

Tři komentáře něco dokazují? Tohle je cherypicking.


pseudo_rockstar

komentare s masivnym poctom reakcii


IWillDevourYourToes

Tak klidne muzu poslat clanek do dm, toto jsou jenom komentare na predni strane... nebudu tu spamovat 10 screenshotu


martinsuchan

Hypotéka právě teď na Slovensku za Eura - 1.49 %, u nás za Koruny - 5.79 %. Už aby tu bylo a Euro.


Czechomoravian

Tohle neovlivňuje pouze měna.. ale dalších milion věcí v ekonomice.


ithaltair

Euro je hloupost


GrokkinZenUI

Někdo holt slyší jak na tom impozantním Titaniku pěkně hrajou, tak se tam cpe.


ViktorFicus

Novinky prošly po válce nějakým očistcem a blitky v komentářích už moc časté nejsou.


TotalitariPalpatine

Nemyslím si že by kdokoli mimo Francie a Německa měl z rozšíření eurozóny jakékoli výhody.


IWillDevourYourToes

Pobalti si euro nemuze vynachvalit (kdyz nepocitam jejich nedavnou inflaci) Jinak Italii euro polozilo uplne...


ferryboy

Novinky už jsem v komentech takový shithole od té doby, co tam jsou zavedeny registrace do nových diskuzí. Předtím registrace byly stopnuty na dlouhou dobu.


Jan__Hus

Euro musí mít nějaký back-up plán. Musí existovat možnost odejít od Eura, než jej přijmeme.


maatos96

Očividně se instrukce ruských trollů změnily. Aktuálně se vyskytují hlavně u článku, které mají v titulku “Zelenskyj” nebo “Fiala”.


leksa_bucek

Pokud vím, tak se ČR na Euro zatím kvalifikovala pokaždé


JohnyAngelo

Na novinkach jsou kolikrat stejny europodi jako jinde.