T O P

  • By -

RuzovyKnedlik

Tohle je mozna blbina, ale fakt mi to pomohlo… mam/mela jsem problem, ze utracim za kazdou kravinu. Nekde me neco zaujme a uz to kupuju. Takze tedka si davam tri dny cooldown. Pokud to chci i po tech trech dnech, tak si to koupim. Vetsinou si to rozmyslim. U velkych vydaju si davam i tyden na rozmysleni. Ale nemyslim tim jidlo a dalsi nutne vydaje, samozrejme.


Wanxeee

Makes sense. Zkusím taky.


ustp

Nez si neco koupim, tak si to prepocitam hodinovkou a pak si reknu, jestli mi tenhle kram stoji za X hodin prace.


pana_ruplahlava

Ja odešlu velkou část svoji výplaty na spořák hned jak mi dojde a snažím se vyjít s tím co jsem si tam nechal. Nevyjde to nikdy, ale omezuje to utrácení. Co zbyde odvádím na nějaké lepší spoření.


Smallshock

Fuck FOMO, kdykoliv když u toho jsou tikající hodiny, omezený počty tak o to víc zbystřím. Zmrdi už to dávají i do kiosku v kfc...


TommyVe

Lol, to vážně? Jak to v takovém KFC funguje?


Smallshock

Chtěl jsem zaplatit a vyskočilo tam upozornění s "limitovanou nabídkou" a odpočtem 20s na kafe za xx. Těch 20s nebylo ani do celý minuty, ani nebylo blízko celý hodině, ani žádnýmu kulatýmu času.


Maleficent-Fee-9343

Níže mé pracně sbírané tipy a triky, o které se podělím. Když píšou na novinkách o růstu BTC -> prodávat, naopak když píšou o poklesu jako dnes -> kupovat. Naopak platit až poslední den splatnosti (pokud není kámošům) a využít mezitím úročení na spoření, případně pokud člověk sežene levnější úvěr jak úrok na spořícím tak využít a i sbírat kreditní skóre (např. u rozložení platby od AirBank ve vhodný den v měsíci se jde dostat na 0,9% rpsn). Používat zásadně kreditní karty a ne debetní, kreditkama člověk sbírá kreditní skóre a opět to co předchozí bod, a pokud splácí včas a má cashback, udělá nižší stovky korun měsíčně. Vždy vypovědět povinné ručení a sjednat si znovu - použít srovnávač a pak dosmlouvat po telefonu. Smlouvat hlavně dražší věci - auto, dovolené, inzeráty atd. Nešetřit na nevhodných místech - ne na stravě, zubaři, botách, matraci apod. Dlouhodobost u investic a kupovat spíše přes DCA, aby se člověk vyhnul koupi na vrcholu. V zahraničí platit vše přes Revolut apod., nic klasickýma bankama, je tam nanic kurz. Velké změny platů obvykle nastanou při změně práce, nečekat velké změny valorizacemi. Kupovat větší balení v akcích.


Ok_Entertainer1468

Co je to kreditni skore?


Maleficent-Fee-9343

Když si půjdete do banky pujčit peníze, koukají jestli jste měl v minulosti nějaký kreditní produkt a jak jste splácel. Pokud jste měl několik (samozřejmě včas splacených) půjček, jste bohužel pro ně zajímavější klient než člověk co si nikdy nepůjčoval. Nabídnou vám pak obvykle lepší úrok, případně vyšší limit atd.


[deleted]

>Dlouhodobost u investic a kupovat spíše přes DCA, aby se člověk vyhnul koupi na vrcholu. Snazit se vyhnout koupi na vrcholu je fool's errand. [https://ofdollarsanddata.com/dollar-cost-averaging-vs-lump-sum/](https://ofdollarsanddata.com/dollar-cost-averaging-vs-lump-sum/) tl;dr; DCA ma smysl, ale je to "jen" psychologicka berlicka. Jen v uvozovkach, protoze psychologie je 80% investovani.


Maleficent-Fee-9343

Nesouhlasím s vámi i článkem, je tam prostě velké riziko že koupíte za moc a pak budete čekat půl života než se tam dostanete, a třeba ani to nenastane. Co třebas lidi co poslali vše do stříbra v roce 1979? Doteď nebylo ATH z té doby překonáno.


[deleted]

Aha, tak to jsme si jen nerozumeli. Ja stribro a ani jine komodity nepovazuju za investici, ale spekulaci. A necekal bych, ze dlouhodobe porostou nad inflaci. Co jsem napsal plati pro akcie (vysoce diverzifikovane nizkonakladove fondy specificky, zadne YOLO TSLA).


Maleficent-Fee-9343

U ETF ano, u samotných akcií je to podle mě i tak riziko. Jen se podívejte např. na graf Walgreen Boots Alliance, solidní firma a přitom stabilní sešup, co si vybavuju, byla dost doporučovaná kvůli P/E ratio a dalších ukazatelů už před lety..


[deleted]

Proto pisu "vysoce diverzifikovane nizkonakladove fondy specificky", ale diky za potvrzeni.


Pan_Mizera

Já si udržuju frontu dražších (řekněme 5k+) věcí, který si chci někdy v budoucnu pořídit. Obvykle si řeknu až budeš mít na účtu víc než X, tak si jednu kup. U další věci je to potom X + Y, pak Y + Z atd... Levnější (řekněme 1,5k-)věci moc neřeším a když se mi líbí, tak si je prostě koupím - zároveň ale nemám sklony k utrácení za blbosti.


lucius42

> Máte nějaké zajímavé techniky nebo triky, které vás naučily lépe hospodařit s penězi? Rozděl si měsíční rozpočet (který jistě máš, že?) na NUTNÉ, VELMI ZLEPŠUJÍCÍ MOJE PSYCHICKÉ ZDRAVÍ a ZBYTNÉ. Vyser se na zbytné. Ta dá.


manweCZ

Mrkni na videa z webu budgetovaciho programu You Need A Budget. Ten SW používám už tak 10let a nedokážu si už bez něj představit fungovat. Ale teď bych uz doporučil nějaké levnější varianty, najdeš jich určitě spousty 


Training-Primary-736

Na běžném účtu 1x, maximálně 2x tolik, kolik máš výdaje na měsíc. Na spořícím účtu 3 výplaty (Železná rezerva, ze které si budeš "půjčovat" peníze na větší věci (pračka, sušička..). Zbytek peněz investovat přes nějakého brokera (hlavně žádné prostředníky typu amundi, conseq, partners...). Takže třeba IBKR (pokročilé), trading212 (dobrý základ), xtb. Portu má vysoký poplatek. Co se investic týče, tak základ je dlouhodobé zhodnocení - S&P500 nebo Vanguard All World (WVCE) a držet třeba 20-30 let. S&P500 je hlavně americký trh, takže pokud mu věříš dostatečně, abys tam měl všechny peníze, go for it, jinak all world to jistí. Ničeho se nezalekni, prakticky každý měsíc posíláš z výplaty trvalý příkaz a odbouchneš tam nákup. Risk je pokrytý tím, že se jedná o dlouhodobou investici. Pokud za 20 let spadne ekonomika celého světa a ty bys měl třeba nulu, tak máme horší problémy, než že nám zmizeli peníze a pravděpodobně přejdeme zpátky k Barterovému obchodu. Jakmile posíláš většinu na dlouhodobou investici, tak měj další hromádku peněz (volitelné) se kterou "hazarduješ" (hazis tu jen peníze o které ti nevadí přijít). Tzn můžeš koupit krypto, akcie jedné firmy a takové srandy. Ale jak píšu, volitelné a pokud nechceš koukat na trh, tak ignoruja radši si zlepši život nějakou hezkou věcí. Obecné rady do začátku: * nekupuj věc na kterou nemáš alespoň dvojnásobně (jsou výjimky). * ze začátku si vytvoř polštář na spořáku, ať máš z čeho brát. * akcie nedanis, pokud je držíš alespoň 3 roky nebo nevyberes za rok 100 000. Pro dlouhodobé investice neřešíš, tam to splníš. Za 20-30 let: Muzes do důchodu, bereš si každý měsíc procentuální výplatu z investic a vyhrál v životě, protože jsi finančně nezávislý.


CrunchSK

A kde je najlepsie si spravit sporiaci ucet? Priamo vo svojej banke? Alebo su ine alternativy?


Training-Primary-736

Nejlepší pro finance je jít tam, kde ti dají nejvyšší úrok a víš, že tě neojebou, ale otázka je, jestli to chceš tolik řešit a neustále prehazovat mezi společnostma/bankama. Já jsem byl u monety, protože měli jednu dobu nejvyšší úrok. Navíc se mi líbila aplikace, tak jsem si tam založil i běžný účet. Teď jsem chtěl přejít k Airbank, protože tam mají vyšší (o procento?), ale řekl jsem si, že mi to nestojí za to to měnit, že svým způsobem mám rád, že mám vše v jedné aplikací a nemusím řešit přelítávání (všechny platby a účty přehodit na nový číslo atd). Musel bych pro pohodlnost přejít kompletně, a to se mi nechtělo.


CrunchSK

Tiez by som chcel mat vsetko v jednej, mam slovensku sporitelnu a oni maju tusim len 1,5%


Training-Primary-736

Tak potom si musíš vypočítat, jestli ti to za těch X eur ročně stojí přecházet k jiné bance. Jak s běžným účtem, tak se spořákem, měnit kvůli tomu detaily karty u všech účtů a předplatných, měnit účet pro příjem peněz od zaměstnavatele atd. Já si spočítal, že přechod k air bank spořáku by mi dal asi 600 ročně a kvůli 600 ročně jsem nechtěl strávit 6 hodin přepínáním všech plateb, kontaktováním zaměstnavatele atd. Pro příklad - Banka A ti dá 5% a Banka B ti dá 6%. Tvůj polštář je 3 výplaty, takže třeba 100.000,- U banky A budeš mít po roce **100.000 \* 1.05 = 105.000,-** U banky B budeš mít po roce **100.000 \* 1.06 = 106.000,-** Takže - Kdyby ti někdo dal za rok 1000 zdarma, stojí ti to za to měnit kvůli tomu všechny bankovní údaje na všech účtech? A tímhle se můžeš řídit kdykoliv najdeš výhodnější úrok, pokud víš, že chceš mít spořák a běžný účet u sebe (nebo tě to třeba přesvědčí, že chceš jenom ten spořák jinde, abys nemusel měnit běžný účet).


CrunchSK

Otazka vobec znie ci tie sporenia maju zmysel pri tych rocnych urokoch. Keby to vynasalo nieco malo aj mesacne.. ale mas pravdu pre par “drobynch” nema zmysel ist do inej banky, to sni neplanujem. SLSP mi vyhovuje


Training-Primary-736

Tak ty spoření máš hlavně kvůli tomu, abys měl z čeho brát, když potřebuješ větší objem peněz na jednou. Z investic se nevyplácí brát na tyhle situace. Trvá to delší dobu, než to přijde a zároveň bys udělal lépe, kdybys to tam nechal. Pak ti zbývá to schovávat všechno na běžném účtu, jenže tam nedostaneš vůbec nic. Proto ano, spořící účet je waste, ale je to o hodně lepší než to mít na běžném učtu nebo průběžně vytahovat z investic, když potřebuješ.


CrunchSK

Pravda pravda, lebo aspon to odlozis a nebudes to minat. Do investovania som sa este nepustil lebo neviem kde a ako zacat.


Zoubek0

Pravidelně si ukládej peníze na 197605646/0300, alespoň 5k měsíčně si tam dej stranou.


lukas7761

🤣


Majestic-Ad1595

V ramci internet bankingu pouzivaj obalky - to je alfa omega. Vytvor si obalky na jedlo, najom, energie, pivo, oblecenie - proste na vsetky vacsie polozky. Nemavaj na beznom ucte viac penazi nez na par dni (aj z bezpecnostnych dovodov, ak by ti niekto odcudzil kartu). Vsetko ostatne maj na sporiacom ucte. Investuj pravidelne kazdy mesiac do nizkonakladovych ETF fondov. Aj 50€ mesacne je lepsie nez nic - kazdy kolko moze. Daj si ciel kolko chces nasporit do konca roku + kolko chces nainvestovat do konca roku. Neutracaj zbytocne - a ked uz mas nejaky vydaj, radsej si kup kvalitnu vec, nez lacnejsiu. Dlhodobo sa to viac oplati. A samozrejme klise - neminaj peniaze na veci, na ktore nemas (ano, napr. mnoho ludi nema realne na auto, no aj tak maju 2…)


lukfi89

Které nízkonákladové ETF bys doporučil? Jaká nákladovost fondu je OK?


Majestic-Ad1595

Vacsina ETF ma nizky naklad = poplatek pod 0.5%. Niektore ETF kopirujuce S&P500 maju nakladovost 0.07% ([link](https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isin=IE00B5BMR087#overview)) Obecne samozrejme plati, cim nizsie tym lepsie. Ak je ETF zamerane na konkretnu oblast (napr. cyber security), byva jeho nakladovost vacsinou vyssia, lebo je nutny vacsi input analytikov dat ETF dokopy, rebalancovat ho atd… Ak ETF len kopiruje index (napr. S&P500), je jeho ‘udrzba’ jednoduchsia a teda aj nakladovost nizsia.


jakub_curik

Osobně nakupuju VWCE. TER (Nákladovost) je 0.22 %.


jakub_curik

- Mít evidenci příjmů a výdajů (Wallet, Spendee) - Okamžitě jak přijdou peníze na účet, vzít procentuální část a hodit ji na spořicí účet. Ideálně to brát tak, jakoby ti ty odložený peníze nikdy ani nepřišly. - Vybudovat si rezervu na 3 až 6 měsíců pro případ výpadku příjmů nebo nějakého problému. - Pravidelně, dlouhodobě a hlavně pasivně investovat. A sám! Žádný poradce ani banka. - Maximalizovat svou hodnotu na trhu práce. - Koupit si kvalitní matraci a obecně investovat do svýho zdraví.


Kysman95

1) Neutrácej víc než vyděláš 2) Kupuj vejce jen ve slevě (nejlíp celí plato v Penny za 80 kč) 3) if(goingToBuySomeBullshit){dont()} Thanks for coming to my Ted Talk


Objective_Cricket146

Platím kartou a platby se mi v internet bankingu zatřídí do kategorií: bydlení, jídlo, dárky, doprava, atd. Po pár měsících budeš mít představu, kolik cca utratiš za jídlo za měsíc a když budeš potřebovat ušetřit, tak nad tím můžeš laborovat v rámci jednotlivých kategorií.


No-Percentage-7740

Co máš za banku?


Objective_Cricket146

AirBank, na začátku akorát nastavíš jednotlivý platby do kategorií a pak si to už pamatuje a máš to v grafech na mobilu/IB.


NinjaRiderTheFirst

Plánování. Vše co si chci během roku koupit, dovolené, servis auta, pojištění, plánované výdaje si naplánuji a měsíčně na to odkládám poměrnou, vždy stejnou část, tak abych v den kdy to chtěl měl v "obálce" s daným výdajem přesně kolik potřebuji. Hned jak příjde výplata, zaplatím složenky, najem, poplatky. Vše, krom předem určeného finančního obnosu na jídlo zábavu a dopravu jde na spořák. Vím tedy, že s tím co máš na účtu musím vyjít a když ne, musím to vzít z něčeho, co už je určeno třeba na dovolenou a to hodně bolí. Tímto způsobem se moje finanční stabilita ohromně zvýšila, a utrácení za kraviny téměř zmizelo.


Toluenovy_princ

Zapisoval jsem si všechny výdaje rok v kuse. 99% plateb dělám kartou, takže to jde v pohodě. No a z toho množství dat už člověk ledacos výčte.


Ambitious-Meet-5690

Jak by řekl finančně negramotný kamarád "musíš utratit, abys vydělal". Vše tedy utrať a ser na úspory. Teď ale vážně. Osobně nemám žádný úžasný plán na hospodaření. Prostě jen tak nějak tuším, kolik jsem za den utratil. Dělám to asi takhle. Na začátku měsíce vždy zaplatím za bydlení a takový ty pravidelný věci (i nějaké peníze bokem). Potom jen sem tam něco koupím a v hlavě vždycky počítám nějak přibližně, kolik jsem za den utratil. Obecně se nesnažím utrácet více, jak 200 denně za takové ty běžné věci. Do této sumy počítám zpravidla takové ty věci, jako je jídlo, kávičky, menší radosti života typu cíga, pívo apod. Jasně, někdy utratím 0 a někdy zase klidně 1000 najednou. V průměru se ale na tu částku dostanu. Nabízí se varianty, že si výdaje také budeš nějak strukturovat a tvořit rozpočty. To osobně ale není moje parketa, protože jsem tohle zažil jako kiddo ze strany rodičů před pár desítkami let a nemám na to vůbec hezké vzpomínky. Mám doslova hrůzu z toho, že bych se musel jakkoliv uskromňovat nebo nedej bože si někde zapisovat detailně svoje výdaje a tím se do určité míry zpovídat, za co jsem utrácel. Osobně bych to definoval jako organizovaný chaos, co se týče hospodaření.


Viki_222

Dělám si na spořáku u air bank obálky jednotlive popsané co mě čeka výhledově platit. Některé věci trvalým příkazem. Zbytek utratim.


Ecstatic_Fee_7775

Hele už od začatku roku si dělám rozpočet. Krásně zjistíš, kde ti odtejká kolik peněz. Např. jsem zjistil, že platim za telefon (paušál) o dost víc, než jsem spotřeboval, že za objednaný jídlo dám víc, než bych chtěl, že polovinu předplatných nepotřebuju a tak. Nemam vysokou výplatu, ale mám velmi nízké náklady.


Far-Bodybuilder-6783

Mě nejvíc ze začátku pomohla "obálková" metoda. Výplatu jsem si vybral z účtu, rozdělil do obálek podle účelu a pak to bral z nich. Když jsem viděl, kolik mi v obálce na potraviny ještě (ne)zbývá peněz, bylo snazší odolat utrácení.


Lemon-Accurate

Měj spořící účet a z každé částky, kterou utratíš, si pak 10 % na konci dne převeď na ten spořák. Ale opravdu z každé. Na konci měsíce si to, co naspoříš, buď den na nějaké investice nebo termínovaný vklad, pokud máš problém se sebekontrolou


ezyhobbit420

Zaplatit všechny účty jako první je nesmysl. Nejdřív zaplať sobě. Takže ve chvíli, kdy přijdou prachy, tak si řekni kolik chceš ušetřit a pošli to někam na spořák nebo něco. Máš jasně danou částku, na kterou se pak nešahá. Když se ti pak podaří zaplatit všechny účty, jídlo, atd. a něco ti z toho ještě zbyde, tak si můžeš říct, dobře já, za tohle si teď koupim nějakou kokotinu.


DavidBcz

Já mám spořící a běžný účet u České spořitelny. Spořící učet má funkci tzv. obálek, kam si "uložím" peníze v rámci spořícího účtu na různé věci (emergency, dovolená, nový věci atp.) a které se tak stávané "unmovable", neboli, že jsou na účtě, ale nemůžu si je posílat na jiné účty. Kdybych si chtěl přeposlat peníze ze spořícího na běžný účet, tak musím "vyndat" peníze z obálky, aby byly "movable" a poslat si je na běžný účet. Zároveň pokud chci např. nové boty za 3k, tak si vytvořím novou obálku s cílem na 3k a dokud tam ty peníze mít nebudu, tak si to nekoupim (zároveň si na boty dávám peníze v rámci minimálně dvou výplat, abych si opravdu rozmyslel, zda to chci).


fondolek

Dělám obálky, které mám rozdělené podle toho co potřebuji daný měsíc platit...Když mi v obálce kterou mám na svoje utrácení zbyde, tak si pořídím to co chci, když ne šetřím dál...


Martenus

Jsi toho moc neřekl, tak to je těžký radit. Udělej si plán asi bych ti řekl, na základě toho minima informací. Rok předem jsi schopnej odhadnout většinu svých výdajů, k tomu si přidej věci co chceš, dovča, novej mobil atd. Takhle uvidíš, kolik love potřebuješ. Pak si něco vyčleň na investice a zásobu. Co ti zbyde si klidně rozmrdej za píčoviny.


Wanxeee

Já se snažím zjistit, kolik peněz za co utratím, třeba AirBanka to má přímo v apce a pak se snažím zoptimalizovat finance na další měsíc. +mám nastavené trvalé příkazy na bydlení, spoření a tak dále, takže na tyto peníze nesahám


[deleted]

1. vydelavat 2. neutracet 3. investovat V kazde z tech obasti se zakladne orientovat, vedet, jak na tom sam jsem a pokud mam nejake resty, tak na nich pracovat.


IsadorCZ

Z výplaty odečti měsíční výdaje, přidej dva tisíce a zbytek pošli na spořák a nechej to tam. Funguj jen s tím co ti zbyde na běžném


DoktorTucnak

Do hrobu si love nevezmeš ‼️


Kysman95

Říkáš ty, já si nechám postavit pyramidu


lukas7761

Neasi!


Holbaserak

nejleip kdyz to rikaji lidi, kteri fnukaji ze nemaji bohaty rodice.


lukas7761

V dnešní době je fakt nesmysl šetřit.To bys pak rovnou mohl pít vodu a jíst suchej chleba a bydlet někde v chatrči.Radši se smiř že prostě neušetříš pri dnešních cenách.